נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה: 08-8558790  |  072-2333709  פקס: 08-8558780      info@gocargo.co.il

סחר בינלאומי

את ההחלטה לקחת עסק למגרש הבינלאומי, כדאי לבסס על בדיקה מקיפה של השוק העולמי. הקשר הראשוני בין היצואן ליבואן יהיה גורם משפיע מאוד בהצלחת העסקה ובקבלת המוצר הרצוי. על פי ההגדרה, סחר בינלאומי הוא העברת סחורות בין ארצות למטרות הפצה ומכירה. תהליך שילוח הסחורות הוא תהליך מורכב ומשלב גורמים רבים, לכן על מנת שעסקת הסחר הבינלאומית תניב הצלחה קודם כל העבודה בין הספק ליבואן צריכה להיות ברורה ושוטפת גם אם אינה נעשית פנים אל פנים. במקרים בהם לא מתאפשר שעסקה תתבצע בנוכחות הספק והיבואן כדאי להיעזר באיש קשר ובקטלוג מוצרים לבחירה נכונה של ספקים, הצעות מחיר וסחורות. חשוב להסדיר מראש את חלוקת האחריות ואופן התשלום בין הספק ליבואן מכיוון שסחורה עליה לא שולמו כל ההיטלים והאגרות הנוספות לעלות העסקה עצמה לא תוכל לעשות את דרכה ליבואן.

לאחר שבוצעו כל התשלומים הנדרשים בנמל המוצא, עמיל המכס המקומי מעביר את פקודת המסירה לסוכן האונייה, במקביל מעביר הספק ליבואן את שטר המטען, החשבונית המקורית ומסמך בו מפורטים כל המוצרים שנשלחו. עם הגעת המטען לנמל היעד מעביר היבואן לעמיל המכס את המסמכים שברשותו, עמיל המכס בודק את המטען ואת ההתאמה המדויקת של המסמכים לתכולת המשלוח ומעביר את המסמכים לרשויות המכס על מנת לקבל אישור לשחרור ממכס. על היבואן לקחת בחשבון כי עם קבלת ההיתר לשחרור הסחורה ממכס יש לשנע אותה למקום האחסון, כל עיכוב של הסחורה בנמל היעד לאחר ששוחררה יגרור קנסות והיטלים נוספים. יש להיות ערוך להובלת המטען ואחסונו טרם הגעתו לנמל היעד. שילוח סחורות בצורה לא מתוכננת ולא מאורגנת היטב היא מקור לצרות ולהפסדים לא קטנים בעסקאות סחר בינלאומי.

שילוח סחורות מתבצע בשלוש דרכים עיקריות – בים, באוויר וביבשה. לכל אחת מדרכי השילוח יתרונות וחסרונות, אלה נבחנים בהתאם לאופי הסחורה, נפח המטען ותקציב ההובלה. למרות ששילוח אווירי הוא הדרך המהירה להעביר סחורות בין ארצות, ללא טלטולים, רטיבות או לחות, העובדה כי קיימות מגבלות ואיסורים רבים על מטען המובל בשילוח אווירי (חומרים דליקים, צמחים, עץ ועוד) ומגבלות הטיסה מגבילות את נפח המטען ומשקלו אי אפשר לשלוח כל סחורה בשילוח אווירי. שילוח אווירי יכול להיות יעיל במצבים בהם הסחורה קטנה או קלה יחסית או בסחורות שאינן סובלות דיחוי ועומדות במגבלות ההטסה.

שילוח ימי, לעומת זאת, מאפשר העברת סחורות בנפח גדול, גם בגודל הפריטים, גם במשקלם וגם בכמותם. מה שמאפשר ליבואן לרכוש כמויות גדולות של סחורה מהספק ובמקרים מסוימים לקבל עבור הרכישה הגדולה מחיר משתלם המוזיל עבורו עלויות. הטכנולוגיה המתקדמת מאפשרת היום שילוח ימי במכולות מבוקרות טמפרטורה ומספחות לחות לשילוח סחורות הרגישות ללחות ולרטיבות שעד לא מזמן לא יכלו לשרוד את ההובלה דרך הים.

במרבית המקרים סך כל העלויות בשילוח ימי זול יותר מאשר בשילוח אווירי אבל חשוב לבדוק את כל האפשרויות, להוסיף להן את עלויות ההובלה היבשתית של המטען, השינוע ועלויות האחסון המתאים ולערוך הצעה מסודרת הכוללת את עלות ההליך מתחילתו ועד תומו כדי לבחור את צורת השילוח המשתלמת ביותר עבור עסקאות הסחר הבינלאומי שלך.